کانتورینگ صورت چیست؟ روش استفاده از کانتور

بنیامین هژبری 10 ماه پیش 0 دقیقه مطالعه
کانتورینگ صورت چیست
روزبه‌روز تعداد بلاگرهای آرایشی اینستاگرام بیشتر می‌شود و شاید برایتان سوال باشد که این اصطلاحاتی که در ویدیوهای آرایشی به کار می‌برند چه معنایی دارد. کانتور، کانسیلر، پودر بیک و هایلاتر یکی از پرفروش و پرکاربردترین لوازم آرایش مدرن در دنیا شناخته شده است که در زیباتر شدن صورت تاثیر مهمی دارند. در این مقاله قصد داریم اصطلاح کانتورینگ را توضیح دهیم تا روش کانتور کردن آرایشگرهای معروف دنیا را بشناسید و تجربه آرایشی جدیدی یاد بگیرید.

کانتورینگ چیست؟

کانتور یک لوازم آرایش است که رنگ آن از پوست صورتتان باید تیره‌تر باشد که شباهت زیادی به برنزر و رژگونه قهوه‌ای دارد. کانتور مایع، کانتور کرمی استیکی و کانتور پودری فروش بالایی دارند که اگر روش استفاده از آن‌ها را بدانید، آرایش صورت متفاوتی را یاد می‌گیرید. در واقع کانتوریگ یک تکنیک ایجاد سایه به وسیله کانتور روی صورت می‌باشد.
مهم‌ترین کاربرد کانتور تغییر فُرم صورت است. در واقع شما می‌توانید با ایجاد سایه‌ای که توسط کانتورینگ روی پوست صورت ایجاد می‌شود، فرم بینی، پیشانی، گونه و حتی اندازه و زاویه صورتتان را تغییر دهید و آن را برجسته یا باریک‌تر کنید. البته در آرایش‌های مدرن می‌توانید فرم صورتتان را تغییر ندهید و تنها سایه‌هایی روی صورتتان ایجاد کنید که تاثیر بسیاری در طبیعی و زیباتر شدن آرایش دارد.
 

تفاوت کانتور و برنزر چیست؟

تفاوت کانتورینگ صورت با برنز کردن

احتمالا بسیاری تصور می‌کنند که کانتور همان برنزر است، چرا که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما بهتر است بدانید که کاربرد این دو با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر یک به صورت متفاوت در آرایش صورت به کار می‌رود.
بهتر است بدانید که معمولا کانتور مات است. چرا که شما با کمک کانتورینگ صورت می‌توانید سایه‌هایی بین بینی، گونه، ابرو، پیشانی، چانه و فَک ایجاد کنید که در فرم و اندازه هر یک از آن‌ها تاثیر دارد و چهره‌تان را زیباتر می‌کند.
پیش از این گفتیم که کانتور همانند سایه روی پوست عمل می‌کند، اما برنزر همچون نور آفتاب روی پوست است. در واقع برنزر یک روشنایی و رنگ گرمی به پوست می‌بخشد و در بیشتر مواقع حالتی درخشان در اجزای صورت ایجاد می‌کند.

استفاده از کانتور قبل یا بعد از کرم پودر است؟

در حال حاضر روش آرایش کردن متفاوت شده است. در گذشته ابتدا از کرم پودر استفاده می‌کردیم و پس از آن رژگونه، برنزر و هایلاتر به صورت می‌زدیم، اما اکنون روند آرایش مدرن تغییر عمده‌‌ای کرده است.
برخی از میکاپ آرتیست‌های معروف دنیا، ابتدا مقداری هایلایتر جامد یا مایع به استخوان گونه خود می‌زنند، سپس با کمک کرم پودر، پوست صورتشان را می‌پوشانند و آرایش پایه پوست را با کانتوریگ صورت  به پایان می‌رسانند.
اگرچه این روش جدید، عجیب به نظر می‌رسد، اما بسیاری از میکاپ آرتیست‌های مشهور بر این باورند که استفاده از هایلایتر زیر کرم پودر و کانتوریگ پس از کرم پودر باعث می‌شود که پوست زیباتر به نظر برسد و درخشش طبیعی داشته باشد.
 

برای کانتورینگ به چه چیزی نیاز داریم؟

کانتور صورت

اگر می‌خواهید کانتورینگ زیبا و بی‌نقصی را تجربه کنید، باید کانتوری تهیه کنید که تیره‌تر از رنگ پوستتان باشد، اما در زیرمجموعه‌ی رنگ تُن پوستتان قرار گیرد. به بیان دیگر اگر پوست سفید و روشنی دارید، از کانتور قهوه‌ای تیره استفاده نکنید و بهتر از رنگ کانتور کمی از رنگ پوستتان تیره‌تر باشد.
 
در مرحله بعد به این مسئله فکر کنید که به کانتور کرمی یا کانتور پودری نیاز دارید و با کدام یک می‌توانید به راحتی آرایش کنید. البته بسیاری از آرایشگرهای معروف بر این باورند که نوع کانتور را باید بر اساس نوع و جنس پوستتان انتخاب کنید.
 
برای مثال اگر می‌خواهید آرایش طبیعی و در عین حال زیبایی را تجربه کنید و پوست خشکی دارید، بهتر است کانتور کرمی تهیه کنید. همچنین در صورتی که پوست صورتتان چرب است، کانتور پودری انتخاب مناسبی خواهد بود.
 
سوال دیگری که ممکن است در ذهن‌تان ایجاد شود استفاده از اسفنج یا براش کانتورینگ است. در صورتی که می‌خواهید از کانتور مایع استفاده کنید، بهترین گزینه استفاده از اسفنج است، چرا که ممکن است خط براش روی صورتتان باقی بماند. همچنین در صورتی که از کانتور پودری استفاده می‌کنید، براش متراکم مخصوص کانتورینگ انتخاب مناسبی خواهد بود.

چگونه با کانتور پودری آرایش کنیم؟

اگر جنس پوست صورتتان چرب است یا می‌خواهید یک آرایش طبیعی و مات را تجربه کنید، کانتور پودری انتخاب مناسبی خواهد بود. برخلاف کانتور مایع یا کرمی، کانتور پودری را نمی‌توانید با انگشت دست یا اسفنج روی صورتتان بزنید و با کرم پودر ترکیب کنید.
 
در این صورت بهترین روش کانتورینگ پودری، استفاده از یک براش کانتورینگ است. معمولا براش کانتورینگ سر صاف و حالت کتابی دارد که می‌توانید خط کانتور روی گونه (یا هر قسمت از صورت که می‌خواهید سایه ایجاد کنید) را با آن بزنید و با یک براش سر گرد پخش و محو کنید. همچنین برای کانتور بینی، براش‌تان باید کوچک و سر صاف باشد و باز هم با براش گرد آن را کمی محو کنید تا حالت طبیعی پیدا کند.

چگونه با کانتور مایع یا کرمی آرایش کنیم؟

در صورتی که پوست خشکی دارید یا می‌خواهید درخشش طبیعی روی پوست صورتتان ایجاد کنید، استفاده از کانتور مایع یا کرمی را توصیه می‌کنیم. استفاده از کانتور کرمی بسیار ساده است، چرا که به سادگی با کرم پودر ترکیب می‌شود.
 
در این صورت شما می‌توانید با انگشت یا اسفنج مخصوص که به نام بِلِندِر (Blender) نیز شناخته شده است، صورتتان را کانتورینگ کنید. مقدار کمی کانتور مایع روی گونه، پیشانی یا فَک صورتتان بزنید، سپس آن را با ضربه‌های انگشت یا ضربه‌های اسفنج پخش یا محو کنید.

کدام قسمت صورت را می‌توان کانتورینگ کرد؟

آموزش کانتورینگ صورت

پیش از کانتورینگ صورت به این مسئله فکر کنید که می‌خواهید فرم کدام بخش از صورتتان را تغییر دهید و سایه ایجاد کنید؟ هنگامی که کرم پودر را به صورتتان بزنید، احتمالا پیش از آرایش کامل با یک چهره بی‌روح و بدون انحنا روبه‌رو می‌شوید.
 
در این صورت ایجاد انحنا یا سایه زیر استخوان گونه، نزدیک رویش موها یا قسمت بالای پیشانی یا قسمت زیرین فک، انتخاب مناسبی خواهند بود. همچنین در صورتی که می‌خواهید فرم بینی‌تان را کمی کوچک‌تر کنید، کانتورینگ کناره‌ه‌های بینی نیز ایده خوبی است. با این حال انتخاب قسمت کانتورینگ به صورت و انتخاب خودتان بستگی دارد.

آیا می‌توان بدون هایلایتر، کانتورینگ کرد؟

بله! شما می‌توانید بدون استفاده از هایلایتر، صورتتان را کانتورینگ کنید. در واقع تکنیک آرایش به انتخاب خودتان بستگی دارید و کتاب قانونی برای آرایش کردن وجود ندارد! برخی از افراد تمایل دارند که آرایش طبیعی و ساده‌ای داشته باشند. از این رو استفاده از هایلایتر یا هر لوازم آرایشی که باعث درخشش صورت شود، به انتخاب و سلیقه خودتان بستگی دارد.

روی کانتور، پنکیک یا پودر بِیک استفاده کنیم؟

پودر بِیک به ماندگاری آرایش کمک می‌کند که پنکیک نیز تا حدودی این کاربرد را دارد. در صورتی که آرایش‌تان کرمی است و از کانتور مایع استفاده کرده‌اید و می‌خواهید زیر آفتاب بنمانید یا ساعت‌های طولانی آرایش ماندگاری داشته باشید، استفاده از پودر بیک یا پنکیک انتخاب خوبی خواهد بود. با این حال اسپری فیکس آرایش نیز می‌تواند به ماندگاری تمام آرایش‌تان کمک کند و شما دیگر نگران پاک یا به‌هم خورد آرایش‌تان نخواهید بود.
 

قدم به قدم تا کانتورینگ صورت

کانتورینگ صورت چیست

در این بخش قدم به قدم مراحل کانتورینگ را به شما آموزش می‌دهیم تا شما بتوانید فرم صورت خود را تغییر دهید، سایه روی بینی، پیشانی، فک، چانه یا گونه‌های خود ایجاد کنید یا یک آرایش پوست طبیعی و مدرن را بیاموزید و زیباتر از همیشه شوید.
 
         ۱٫        ابتدا پوست خود را با کرم مرطوب‌کننده مناسب جنس پوستتان مرطوب کنید.
         ۲٫        استفاده از ضدآفتاب در آرایش روز نیز توصیه می‌شود.
         ۳٫        به پوستتان پِرایمر بزنید تا آرایش‌تان ماندگار باشد و پس از ساعتی پخش نشود.
         ۴٫        مقداری هایلایتر مایع روی استخوان گونه، گردی و تیغه بینی، استخوان ابرو و گوشه داخلی چشم که به بینی نزدیک است، بزنید.
         ۵٫        مقداری کرم پودر متناسب با پوست صورتتان را با یک قطره روغن طبیعی پوست (همچون روغن نارگیل یا زیتون) مخلوط کنید و آن را با یک اسفنج یا بلندر به پوستتان بزنید.
         ۶٫        افرادی که پوست خیلی چربی دارند، بهتر است از روغن پوست استفاده نکنند و کرم پودر را به تنهایی استفاده کنند.
         ۷٫        در هر بخش از صورتتان که می‌خواهید سایه ایجاد کنید یا فرم آن را تغییر دهید، از کانتور مایع یا پودری استفاده کنید.
         ۸٫        سپس آن را با اسفنج یا براش پخش و محو کنید تا سایه‌های ایجاد شده طبیعی به نظر برسند.
         ۹٫        در پایان آرایشِ پوست صورت می‌توانید از پودر بِیک یا پنکیک استفاده کنید که این دو می‌توانند جایگزین کانسیلر نیز شوند.
      ۱۰٫      پس از اتمام آرایش صورت می‌توانید چشم و لب خود را آرایش کنید.
مطالب مرتبط