آشنایی با انواع پارچه چهارخانه

بنیامین هژبری 3 سال پیش 6 دقیقه مطالعه
انواع پارچه چهارخانه
پارچه های چهارخانه که برای دوخت لباس های مردانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند تنوع بالایی دارند. در این مطلب می خواهیم در مورد این پارچه های خاص صحبت کنیم و درباره تفاوت های میان انواع پارچه های چهارخانه بگوییم. اگر شما هم از طرفداران پیراهن های چهارخانه هستید با ما همراه شوید!

انواع پارچه های چهارخانه چه زمانی وارد دنیای مد و پوشاک شد؟

پارچه چهارخانه سیاه و سفید

شاید برای شما هم سوال باشد که چه زمانی پای انواع پارچه های چهارخانه به دنیای مد باز شد. نخستین بار چه کسی بود که از این نوع پارچه ها استفاده کرد و این مدل را در بین مردم رواج داد؟ در پاسخ باید گفت پارچه های چهارخانه قدمت زیادی دارند. نخستین بار در قرن هجدهم و حدود سالهای 1700 میلادی بود که این مدل پارچه توسط مردم اسکاتلند به جهانیان معرفی شد. بله؛ همه چیز زیر سر اسکاتلندی ها بود! همان مردمی که لباس های چهارخانه سنتی آنها با آن شکل و شمایل خاصی که دارد در دنیا بسیار معروف است. به هر حال چه کسی بهتر از آنها می توانست مروج استفاده از این نوع پارچه ها باشد!

مهاجرت ها، سفرهای بازرگانی و مراودات سیاسی به مرور زمان باعث شد تا اسکاتلندی ها، دیگر اقوام (به ویژه همسایه های انگلیسی شان) را با این لباس ها و پارچه ها آشنا کنند.


کت و شلوار پارچه چهارخانه سیاه و سفید

اما انواع پارچه های چهارخانه چه طور به وجود آمدند؟ جواب دادن به این سوال حتی ساده تر است. وقتی اقوام دیگر سعی کردند درست مثل اسکاتلندی ها پارچه های چهارخانه درست کنند به دلیل مواد اولیه متفاوتی که در تولید آنها به کار می گرفتند پارچه های مختلفی تولید می شد. (که طبیعتا تفاوت هایی با نمونه اصلی داشت.) به این ترتیب هر قومیتی با هر متریالی که در اختیار داشت پارچه هایی را تولید کرد و در نهایت حاصل کار همان چیزی شد که امروزه می بینید. انواع پارچه های چهارخانه مختلف با کیفیت ها و طرح های گوناگون. در ادامه معروف ترین انواع پارچه های چهارخانه را به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع پارچه چهارخانه: تارتان

کت پارچه چهارخانه تارتان
پارچه چهارخانه تارتان

بیایید از تارتان شروع کنیم: اولین نوع پارچه چهارخانه و قدیمی ترین آن که اصالت اسکاتلندی را تداعی می کند. در حقیقت قبیله ها و خاندان اشرافی اسکاتلند را با همین مدل چهارخانه است که می شناسند. جنس تارتان معمولا از پشم است. جالب است بدانید که به خاطر همین اسکاتلندی بودن این پارچه، در حدود سالهای 1745 استفاده از آنها در انگلستان به دلیل شورش های اقوام شمالی بریتانیا توسط دولت ممنوع شده بود. این مدل خود به چند زیرمجموعه تقسیم می شود که گویا زمانی نماد خاندان های اشرافی قدیم بوده اند!

معروف ترین آنها پارچه سلطنتی استوارت است که حتما آن را با یک نگاه تشخیص می دهید. این مدل بیشترین طرفدار را به خود اختصاص داده است. در مدل استوارت رنگ های قرمز، سبز و آبی استفاده می شود. این رنگ ها به صورت نوارهایی عمودی و افقی در پارچه کنار هم قرار می گیرند و محل تقاطع این رنگ ها نقطه ای است که چند ترکیب رنگ مختلف را به وجود می آورد. در تصویر زیر یک نمونه از این طرح را مشاهده می کنید.

پارچه چهارخانه تارتان
پارچه چهارخانه تارتان

دومین مدل تارتان قبیله والاس یا والاس قرمز است. همانطور که از اسمش پیداست رنگ اصلی در والاس سرخ، رنگ قرمز است. پس از آن اغلب از رنگ مشکی به عنوان رنگ دوم یا مکمل استفاده می شود. سومین مدل، مدل بلک واچ است که هنگ پیاده سلطنتی اسکاتلند از طرح آن استفاده می کردند. در این مدل سه رنگ مشکی، سبز و آبی سیر رنگ های غالب هستند. در انتها مدل باربری چک را داریم که طرح آن بیشتر به درد کت و شلوار می خورد تا پیراهن.

انواع پارچه چهارخانه: شطرنجی

ست پارچه گینگهام به همراه چتر، کیف زرد و کفش قرمز در خیابان

پارچه شطرنجی یک مدل دیگر است که طرفداران بسیاری دارد. طرح به کار رفته در آن را از اسم پارچه می توانید حدس بزنید. شکل پارچه تداعی کننده خانه های بازی شطرنج است و در بیشتر مواقع مربع های سفید در کنار یک رنگ دیگر در طرح آن استفاده می شود. البته خیلی ها هستند که این مدل را با یک نوع دیگر از پارچه های چهارخانه اشتباه می گیرند که در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

تفاوت گینگهام و شطرنجی

این درست همان مدلی است که گاه با پارچه شطرنجی اشتباه گرفته می شود. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم تفاوت های میان گینگهام و شطرنجی جزئی است؛ به طوری که اگر خیلی وارد جزئیات نشوید حتی متوجه آنها هم نخواهید شد. پارچه های شطرنجی مربع های کوچکتری نسبت به گینگهام دارند. در مدل گینگهام همچنین مربع هایی با رنگ محو بیشتر دیده می شوند. درحالیکه مدل شطرنجی مربع هایی با مرزبندی دقیق و مشخص دارد.

پارچه گینگهام
پارچه چهارخانه پیچازی به همراه کیف زرد
پارچه چهارخانه پیچازی

مدرس (Madras)

این مدل جنس پنبه ای و ظریفی دارد و وزن آن نیز بسیار سبک است. همین ویژگی خاص در کنار رنگ های روشن و شادی که در آن به کار می رود باعث شده تا گزینه مناسبی برای تولید پوشاک تابستانه باشند. شاید حتی اگر همین حالا به کمد لباس خود نگاهی بیندازید یک لباس با این طرح را پیدا کنید! رنگ های زرد، قرمز، نارنجی و گاهی هم آبی و سبز بیشتر از بقیه برای تولید این پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. انعطاف پذیری آنها بسیار بالاست و هم برای دوخت پیراهن های شیک مناسب هستند و هم برای لباس های راحتی مثل شلوارک، پیژامه و لباس خواب. حتی از آنها می توان برای رومیزی آشپزخانه و زیرانداز پیک نیک های تابستانی استفاده کرد.

پارچه چهارحانه مدرس

پارچه چهارخانه تاترسال

گلن یا پرنس ولز

باز هم یک عنوان پرطمطراق دیگر که حقیقتا برازنده این مدل پارچه است. امروزه این مدل به ویژه در فصول سرد فروش بسیار بالایی دارد. پارچه گلن در قرن نوزدهم بود که بین مردم انگلستان مرسوم شد و گویا پارچه مورد علاقه سر ادوارد هشتم، شاهزاده ولز، بوده است. طراحان از گلن بیشتر برای تولید کت و شلوار و پالتوهای ضخیم استفاده می کنند. در الگوی کلاسیک گلن رنگ های سیاه، سفید و خاکستری به کار می رود و ترکیب آنها در کنار یکدیگر زیبایی آن را دوچندان می کند.

بیشتر بخوانید: ست کردن رنگ کفش با کت و شلوار

مواردی که تا اینجا ذکر شد تنها مدل های پارچه چهارخانه نیستند. مدل های بسیار بیشتری از آنها در بازار موجود است که هرکدام در نوع خود منحصر به فرد و زیبا هستند. سلیقه شما با کدامیک از انواع پارچه چهارخانه جور است؟ پاسخ های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برای شما مفید بود امتیاز دادن به آن را فراموش نکنید!

امتیاز شما ثبت شد.
0.0 از 5
0 0